liqeni i ohrit dhe i shkodres

Te gjithe te drejtat e rezervuara. Liqeni i Ohrit llogaritet si nj nga liqenet m t vjetra n mbar botn. Kjo faqe sht redaktuar pr her te fundit m 29 qershor 2022, n orn 12:12. N dallim nga Liqeni i Ohrit, Liqeni i Presps ka t ngjar t jet kthyer disa her n historin e tij, si rezultat i nntoks karstike. L. i O. nprmjet rrugsh nntoksore ushqehet me uj nga Liqeni i Presps, q gjendet 157 m m lart, nprmjet burimeve q dalin pran bregut (Shn Naum, Drilon, Tushemisht etj.) A + A a A -. Ka nj breg shum t larmishm t tipit t ult t "marsheve" n veri dhe shkmbor n jug. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. Liqeni i Ohrit, si pasuri ndrkufitare mes dy shteteve Shqiperi dhe Maqedoni e Veriut, plotson plot 4 kritere. Krkess pr informacion q Qendra Shqiptare pr Qeverisjen Mjedisore (ACEG) i ka drejtuar institucioneve prkatse, Instituti Kombtar i Trashgimis Kulturore (n varsi t Ministris s Kulturs s Shqipris) i sht prgjigjur q Drafti i Planit Strategjik t Rimkmbjes mund t bhet publik vetm pas marrveshjes ndrmjet palve (Maqedonis s Veriut dhe Shqipris) dhe pasi ti jet prcjell Qendrs s Trashgimis Botrore. Eshte liqeni me i thelle ne te gjithe gadishullin e Ballkanit (mesatarja 145 m, maksimalja 295 m). Efektet kan filluar t ndihen dhe disa lloje peshqish jan drejt zhdukjes. Ka shum pak liqene t tilla n t gjith botn, mes tyre ka Baikal dhe Tanganyika, pjesa tjetr nuk ka m shum se 100 mij vjet. Kt e vrtetojn aktivitetet e shumta tektonike si dhe ekzistenca e nj mali prej 100 metrash nn nivelin e liqenit.liqeni i ohrit eshte nje nga terheqjet e shumta per turiste vendas dhe te huaj. Pika m e thell e liqenit sht rreth 45 metra. Ju ftojm t klikoni dhe t na shkruani sa her q ju mendoni se duhet. Prej liqenit del lumi i Drinit te Zi. Liqeni i Prespes eshte me i ceket se liqeni i Ohrit. Sam Cristoforetti @AstroSamantha 31 May 2015, http://mmm-gi.blogspot.com/p/nrno-1-vitiyear-2013-udc-91-issn-1857.html, Botues/Publisher: Geo-SEE Institute, Skopje, Macedonia www.geo-see.org Kryeredaktor/ Editor-in-chief: Dr. Bashkim IDRIZI, State University of Tetova, Skopje, Macedonia Zvends i Kryeredaktorit/ Associate editor: Dr. Afrdita Laska-Merkoci, University of Tirana, Institute of energy water and environment, Tirana, Albania Redaktor teknik / Technical editor: Dr. Subija IZEIROSKI, Geo-SEE Institute, Struga, Macedonia Kshilli redaktues/ Editorial board: Dr. Ismail KABASHI, Vermessung ANGST ZT, Vienna, Austria Dr. Pal NIKOLLI, University of Tirana, Tirana, Albania Dr. Ljubka PASHOVA, National Institute of Geodesy, Geophysics and Geography, BAS, Sofija, Bulgaria Dr. Ferim GASHI, University of Prishtina, Prishtina, Kosova Dr. Mahesh GAUR, Central Arid Zone Research Institute, India Dr. Guenther RETSCHER, Department of geodesy and geoinformation, Vienna University of Technology, Vienna, Austria. Ndryshimi me shpejtsi i pamjes s qyteteve n Shqipri prmes ndrtimeve t shumta dhe zvoglimi i hapsirave publike, kan nxitur nj grup prej m shum se 200 t rinjsh nga 4 shkolla t mesme t qytetit t Shkodrs pr t marr pjes n programin "Lvizja rinore-qyteti im ekologjik". Boats, anije dhe madje edhe anijet e lundrimit rregullisht lundrojn ktu, t cilat jan tepr piktoreske prkundr sfondit t maleve t fuqishme. Ujrat e liqenit t Ohrit vlersohen me cilsi mezotrofike dhe oligotrofike, ndrsa ujrat e liqenit t Shkodrs vlersohen me cilsi mezotrofike. Ky liqen ka vlera te vecanta per peshkim dhe turizem. Gjeografia fizike e Shqipris tekst pr klasn 7 Book. Ai sht pjes e kufirit t Shqipris me Malin e Zi, midis maleve t larta t Sutormanit, Rumis, Lisinit dhe degve t Bjeshkve t Nemuna, me nj siprfaqe 368 km2, nga t cilat 149 km2 ndodhen n . . Liqeni i Ohrit sht formuar si pasoj e lvizjeve tektonike, nj nga liqenet m t hershm n Europ dhe m i thelli n Ballkan.Thellsia e tij shkon 295 metra dhe ka nje . Liqeni i Ohrit. https://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Liqeni_i_Shkodrs&oldid=2460170. Keto dete i lidhin trevat shqiptare me shtetet e tjera. Ai ze vendin e dyte ne kete gadishull per nga siperfaqja (363 km, nga te cilat 111 km perfshihen ne Republiken e Shqiperise). Prania e restoranteve buz liqenit, ku serviret krapi i famshm e i shijshm, sht nj tjetr arsye prse t vizitosh Shirokn dhe Zogajn. Gjeografia abazajeti com. L. i O. shquhet pr pastrtin dhe tejdukshmrin e madhe t ujrave (deri n 30 m thellsi) q kan Kushdo q kalon n Pogradec ndalon qoft edhe thjesht pr t shijuar tavn me koran, peshkun ngjyr portokalli dhe shije unike. Liqeni i Ohrit edhe Liqeni i Pogradecit sht nj nga liqenet m t mdha n Gadishullin Ballkanik dhe llogaritet si nj nga liqenet m t vjetra n bot. Mineralizimi n prgjithsi lkundet nga 200 deri 250 mg/l. Sign up to create your custom IntoAlbania trip, Duke klikuar 'REGJISTROHUNI', ju pranoni Kushtet e prdorimit. Ne Liqenin e Shkodres jetojn 48 lloj peshqish. N vitin 1662 kronikani turk Evilha Celebiu Application of the statistical methods in study of the deformation of the ground surface George VALEV and Penka KASTREVA 6 3. Vendimmarrja e UNESCO-s gjat ktij muaji (shkurt 2023) do t bazohet edhe n kt dokument t prgatitur nga qeverit e Maqedonis s Veriut dhe t Shqipris. Fauna e liqenit sht e shumllojshme dhe e pasur me 45 lloje peshqish e 270 lloje shpendsh. ose nn liqen, q kan prurje t prgjithshme rreth 15 m3/sek. Prgatiti dhe prshtati: WWW.STUDENTET.MK Prev Post ka sht gjuha e programimit Next Post Shitsi i dredhzave Liqeni sht gjithashtu i habitshm me karakteristikat e tij, sht m e thell n Ballkan - 288 m dhe thellsia mesatare e saj - 155 m. N veanti, pr shkak t ksaj, ajo ka ruajtur nj ekosistem unik. Me qindra lloje mikroalgash dhe 250 lloje algash krijojn livadhe nnujore prgjat gjith liqenit. Liqeni i Ohrit, q afekton jetn e m shum se 180 mij banorve n Shqipri dhe n Maqedonin e Veriut, krcnohet nga tonelata mbetjesh t industris minerare dhe nga ujrat e zeza q derdhen n t. 407, Dat 8.5.2013 PR PRCAKTIMIN E NJ REGJIMI, Anthropogenic Influence and Conservation Status of Autochthonous Fish Fauna from Lake Ohrid, Alternative Life-History in Native Trout (Salmo Spp.) Infrastruktura dhe kalimi efikas npr pikat kufitare: Maqedoni-Shqipri, Kosov, Srbi Zija ZIMERI, Nexhmedin BLLACA and Blerta ZIMERI 61 8. . Liqeni i Ohrit, dikur sht quajtur liqeni i Desaretve, sipas Jovan Cvijicit, Broucardit, Pitte, Sinisa Stankoviqit, Haxhishqes dhe shum shkenctarve t tjer. Shqipria ka 8 lumenj kryesor: Drini, Buna, Vjosa, Semani, Mati, Shkumbini, Ishmi dhe Erzeni. Mesazhi sht rritja e ndrgjegjsimit t publikut pr nj bashkpunim sa m t madh midis qytetarve dhe autoriteteve pr mbrojtjen e liqenit t Ohrit si nj pasuri natyrore e pazvendsueshme. Ai ka rendesi te madhe turistike. Sfidat n menaxhimin e lumenjve Ibrahim RAMADANI 102. . Qlloi me thik kushririn, krkohen 2 vite burg pr sulmuesin e famshm holandez, Biden-Scholz takim privat n Shtpin e Bardh, ja pr far pritet t diskutojn, Bie vendimi i Zhukrit, Berisha humbet vuln, shtja kthehet pr rigjykim. Dritan Dhora _____ Kopertina e par: Foto e Liqenit t Shkodrs nga hapsira, n drejtimin VL -JP. Liqeni I Ohrit furnizohet me uje nga burimet e shumta perreth .Nje nga burimet me te medha , gjendet prane kufirit Shqiperi-Maqedoni , prane Manastirit te Shen Naumit ( Maqedoni). Kto shpend prbjn 87 % t gjith Ortinofauns t Shqipris. Origjina e saj sht mjaft interesante, u formua n epokn e Pliocenit 5 milion vjet m par. Pika m e thell e liqenit sht 289 metra. Plani zhvillimor i ksaj zone, projekt i Qeveris shqiptare, tashm ka filluar t zbatohet dhe pritet t shihet nse frika e UNESCO do t rezultoj e drejt. N kt drejtim, m shum se 1 mij . Kto shpend prbjn 87% t gjith Ornitofauns t Shqipris. N bregun e liqenit shtrihen tre qytete t mdha: Ohri dhe Struga n Maqedonin e Veriut dhe Pogradeci n Shqipri. Por, ato q ka ruajtur natyra pr miliona vjet, rrezikohen nga veprimtaria e njeriut. Gjithashtu ka plazhe pr not, ato jan t pajisura mir dhe shum t pastra. N kt liqen dhe n natyrn prreth tij jetojn 45 lloj peshqish dhe 281 specie shpendsh. A disaster resilience model for urban settlements with a benefit of geographical information technology Ebru ALARSLAN 30 5. Aty buron uji qe vjen nga liqeni i Presps, niveli i t cilit sht 200 metra m i lart se ai i liqenit t Ohrit. Bregu i tij sht 11 milje me shtrirje nga lindja n perndim. Sasia e ujit nuk sht prher e njjt. Interesant sht fakti q do liqen i madh n Shqipri prbn nj rekord n gadishullin e Ballkanit. I pakuptueshm konsiderohet nga organizatat, por edhe nga ekspertt hartimi n fshehtsi dhe sekret t plot i Planit Strategjik t Rimkmbjes ku ndryshe nga qeveria e Maqedonis s Veriut, Qeveria shqiptare nuk ka prfshir n hartimin e Planit Strategjik pjesmarrjen e publikut, n kundrshtim me krkesat e Konvents s Aarhusit dhe rekomandimet e UNESCO-s. Liqeni i Ohrit, nj nga vendbanimet m t hershme n Evrop, pret kto dit vendimin e UNESCO, q mund ta klasifikoj si Pasuri n Rrezik. N librin e Presbyter Diocleas-it quhet Balta, si quheshin liqenjt e vegjl moalor n bregun e detit pran Ulqinit, Durrsit e Vlors. #1. Liqeni i Shkodrs sht liqeni m i madh n Gadishullin Ballkanik dhe llogaritet si nj nga liqenet m t vjetra n bot. Pika m e thell e liqenit sht 289 metra. Liqeni i Ohrit sht m i thell se Liqeni i Shkodrs. Aty ndodhen rrnojat dhe mozaiku i nj kishe t lasht. Liqeni i Shkodrs sht liqeni m i madh n Gadishullin Ballkanik dhe llogaritet si nj nga liqenet m t vjetra n bot. Ne kete liqen derdhet lumi i Moraces dhe prej tij del ai i Bunes. Liqeni i Shkodrs ndodhet n veriperndim t Shqipris dhe sht liqeni m i madh i Gadishullit t Ballkanit. Kur prfshihen dy ose m shum kombe, shtjet e menaxhimit t ujrave jan komplekse dhe krkojn bashkpunim dhe ndrveprim t vazhdueshm, prndryshe, masat positive t ndrmarra nga vetm njri prej shteteve ka pak gjasa q t ndikojn n t gjith liqenin, ashtu si zhvillimet negative n njrn an t liqenit prkeqsojn situatn e biodiversitetit n t gjith liqenin. Kshtu krenohet me t drejt do pogradecar q rreket t tregoj me vetm nj fjali se far pasurish fsheh kjo zon. SHKODRES silooo com. Liqeni i Ohrit sht liqeni natyror m i vjetr (2-4 milion vjet) dhe m i thelli n Evrop. Liqeni i Ohrit sht shtpia e shum kafshve endemike, t cilat vijn vetm n ujrat e tij. E hn 27 Shkurt 2023 - Prditsimi i fundit 15:05. 21 qershori 2006, shnon nnshkrimin e marrveshjes dypalshe Shqipri-Mali i Zi, pr mbrojtjen e liqenit t Shkodrs. Redakto nprmjet kodit Liqeni i Shkodrs sht liqeni m i madh n Gadishullin Ballkanik dhe llogaritet si nj nga liqenet m t vjetra n bot. Madje, Ohri njihet si muzeu natyror i fosileve t gjalla t specieve q u zhdukn n pjesn tjetr t bots gjat epoks s akullit. N liqen rriten 40 specie t rralla, ndr m t njohurat dhe ekonomikisht m t rndsishmet sht peshku i pastr i llojit Salmo letnica, ( Korani ), "Salmothimus ohridanus", ( Belushka ). pershkrimi subjektiv i shkodres Bing PDF Downloads Blog. Liqeni i Ohrit prfshihet n listn e objekteve q prfshihen n trashgimin botrore t UNESKO-s. Zona e saj nuk sht m mbreslnse - 358 km, gjatsia 30 km dhe gjersia - 15. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. Prmbajtja sht n disponim nprmjet licencs. Gjermani Gjeografia dhe Historia e Gjermanis. Nga 10 kritere qe ka vendosur UNESCO pr vendet q duan t listojn pasurit e tyre me vlera universal, Liqeni I Ohrit plotson 4 prej tyre. Kt e vrtetojn aktivitetet e shumta tektonike si dhe ekzistenca e nj mali prej 100 metrash nn nivelin e liqenit. N t rritet zambaku, "Lekoi i Verdh dhe Lekoi i Bardh". gjuha klasa 4 bela scribd com. Vendi sht nn pushtim! 8. Enter the email address you signed up with and we'll email you a reset link. Pak para derdhjes s Drinit n Bun, ndodhen 10 dajlane pr gjuetin e peshkut; m t famshmit jan krapi, qefulli, ngjala dhe blini. N UNESCO nj pasuri mund t listohet nse plotson t paktn 1 nga kto kritere. Edhe pse UNESCO ka ln detyra t qarta pr institucionet shqiptare pr heqjen e mineraleve nga kto fusha, pr specialistt gjendja konsiderohet ende alarmante. Liqeni i Ohrit sht prfshir n Listn e Trashgimis Botrore q mbrohet nga UNESCO pr pjesn shqiptare katr vite Drejtoresha e Prgjithshme e UNESCO Audrey Azoulay n Shqipri m par, ndrsa pr pjesn maqedonase mbetjeve t minierave, mbetjeve urbane, m hert. Ka shum pak liqene t tilla n t gjith botn, mes tyre ka Baikal dhe Tanganyika, pjesa tjetr nuk ka m shum se 100 mij vjet. Ministrja Krifca tha se, marrveshja ka pr qllim angazhimin e prbashkt t dy vendeve, pr t mbshtetur dhe zhvilluar burimet e peshkimit prmes rregulloreve t harmonizuara t peshkimit, masave menaxhuese dhe mbrojtse t bashkrenduara pr peshkun dhe peshkimin. , Ohridsko Ezero, Liqeni i Ohrit , : 358 3 850 000 39 E16 : Lache, , : 356 3 830 000 40 N15 : : 354 3 810 000 Liqeni i Ohrit dhe rrajoni perreth tij me pasurite e tij natyrore ka sherbyer e do sherbeje per zhvillimin e nje sere aktivitetesh ekonomike te banoreve perreth. Pjesa m e madhe e liqenit i prket Maqedonis s Veriut, kurse pjesa tjetr i prket Shqipris. You also have the option to opt-out of these cookies. 9. _________________________________________________________________________ Kopertina e par: Foto e Liqenit t Shkodrs nga hapsira, n drejtimin VL -JP. Trajtimi i enve t koks dhe qafs me mjete popullore, Cross argjendi - nj simbol i angazhimit ndaj Perndis, Zhvillimi i bordit pr nj fmij me duart e veta, 25 fatkeqsi q mund t shkaktojn vdekjen e jets n Tok, Parandalimi i influencs - ilaet, recetat popullore dhe rekomandimet e rndsishme, Eva Mendes paraqiti koleksionin e saj t rrobave n nj imazh t superstyle. Eshte liqen i ceket (me thellesi mesatare 7 m dhe maksimale 44 m) i permendur per gjuetine e peshkut dhe per vlerat turistike. Liqeni i Ohrit ka bote te pasur shtazore, sidomos peshq te cilesise se larte. Sorry, preview is currently unavailable. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience. Fitimet nga kto dajlane derdhen n arkn e kshtjells. Analiza e zhvillimit t vendbanimeve n kuadr t territorit t komuns kontribut pr planifikimin hapsinor Ibrahim RAMADANI and Ferim GASHI 52 7. Mosha e tij llogaritet t jet 2 deri m 5 milion vjet. UNESCO po ashtu ka krkuar nga shtetet pal q ti paraqesin deri m 1 shkurt 2023, nj raport t prbashkt t prditsuar mbi gjendjen e ruajtjes s prons, duke prfshir nj raport mbi progresin e br n zbatimin e rekomandimeve. /j.p/r.e/. Plot 45 lloje peshqish notojn n liqen prgjat vitit, ku prve krapit vlen t prmendet ngjala, qefulli, levreku apo shojza. Academia.edu no longer supports Internet Explorer. UNESCO rendit edhe nj sr rekomandimesh specifike pr secilin shtet ku pr shqiprin bien n sy rekomandimet pr mbrojtjes n kishn e Linit; marrjen e masave pr zgjerimin e trajtimit t ujrave t zeza rreth liqenit, kontrollit t rrjedhjeve bujqsore n liqen, prmirsimi i objekteve t grumbulluara n muzeun e Pogradecit dhe ruajtja e materialit t zonave Palafite t banuara. Fauna e liqenit sht e shumllojshme dhe e pasur me 45 lloje peshiqsh e 270 lloje shpendsh. Liqeni i Ohrit: Brenda apo jasht lists s Pasuris Botrore t UNESCO?! Yll Press Liqeni i Ohrit kjo perl e natyrs gt Reportazh. Shkruar nga: prof. dr. M. Musai. Liqeni i Ohrit ka nj vij bregliqenore 87.5 km dhe mbulon nj zone rreth 358 km katrore, nga e cila 249 km2 i prksasin Maqedonis dhe 109 km katror Shqipris. Funksionet e teksteve Shembuj Ese Dhe Projekte Testimi 6 TEKSTI PRSHKRUES June 15th, 2018 - 4 Cila mnyr e realizimit sht prdorur objektive a subjektive Ilustro me shembuj nga teksti 3 pik Ese dhe Analiza Letrare ESE Pershkrimi i nje peisazhi Wikipedia WikiProject Intertranswiki Albanian Missing. Liqeni i Prespes Perbehet nga Prespa e Madhe (285 km) dhe nga Prespa e Vogel (44 km2). Liqeni sht i njohur dhe pr vrojtimin e shpendve, fal 270 llojeve t tilla q e popullojn at. N liqen rriten 40 specie t rralla, ndr m t njohurat dhe ekonomikisht m t rndsishmet sht peshku i pastr i llojit Salmo letnica, (Korani), "Salmothimus ohridanus",(Belushka). Liqeni i Shkodrs, Liqeni i Shkodrs, nj pasuri q po shkatrrohet. Pershkrim objektiv dhe subjektiv Forumi Shqiptar. Pjesa m e madhe e liqenit i prket Maqedonis s Veriut, kurse pjesa tjetr i prket Shqipris. Origjina e saj sht mjaft interesante, u formua n epokn e Pliocenit 5 milion vjet m par. Trajtimi juridik i menaxhimit t sektorit t ujrave n Republikn e Kosovs Armend PODVORICA 85 10. Nj pjes e Bregut t liqenit s bashku me qytetin e Ohrit sht emruar nga UNESCO si trashgimi botrore. Lake Ohrid is one of the oldest lakes in the world, and with a maximum depth of 288 metres (945 ft) and mean depth of 155 m (509 ft), it is the deepest lake in the Balkans. A sht biseksual Kristen Stewart nj grua e re? Ato kane rendesi te madhe gjeografike, ekonomike dhe sidomos turistike. N ujrat e saj jetojn krustace, peshq grabitqare, molusqe, shkulje dhe shum m tepr. My Blog Mrekulli Prtej maleve Gjuha q kaprceu kohrat 5-vjetori i themelimit t Zons s Re Xiong'an Bnj 1,146,694 Fansa NA NDIQNI 6,914 Fansa Follow @CRIShqipNews Bashkrisht ata kan . Biodiversiteti shum endemik dhe bukuria natyrore e Liqenit jan veanrisht t prekshme ndaj ndryshimeve n cilsin e ujit dhe ka prova alarmante pr nj rritje t lndve ushqyese q krcnojn ekologjin oligotrofike t liqenit, paralajmron UNESCO. Nuk sht pr t'u habitur q liqeni i Ohrit n Maqedoni konsiderohet perla e Ballkanit - edhe duke shikuar hartn, duket mbreslnse: ndodhet n nj lartsi prej 693 km mbi nivelin e detit dhe i rrethuar nga male me nj lartsi prej m shum se 2 km, ky vend sht ideal pr t br foto dhe video. Liqeni i MADH i ARIUT Mbulon nj siprfaqje prej 31.080 kilometrash katror dhe pr kt sht liqeni m i madh prej liqeneve q gjenden n territoret . Rruga 6 maji, duke shkuar pr n Urn e Buns, Shkodr. N plazhet e liqenit t Ohrit vlersohet se 50 % e stacioneve jan Cilsi e shklqyer, 37.5 % Cilsi e mir, 12.5 % Cilsi e mjaftueshme.

Ragdoll Kittens For Sale In Michigan For $400, Si Mama Con Gleem Commercial, South Brunswick High School Baseball Roster, Port Aransas Pier Fishing Report, Articles L

liqeni i ohrit dhe i shkodres